Thajsko
Cestopisy
Cestopisy Turecko Rumunsko Indie Tatry Kambodža Senegal
Fotky
Fotky Thajsko Malajsie Irák Vietnam Itálie ČR
Blog
Blog

Isán - hrdá země nejchudších obyvatel Thajska

čtvrtek 22.4.2010

Po příletu si většina návštěvníků Thajska krátce prohlídne Bangkok a poté míří na některý z ostrovů. Ostrovy mám také rád, pár z nich dokonce považuji za skryté ráje, ale jiná, turisty opomíjená část Thajska si mě získala mnohem víc. Isán. Země chudých a málo vzdělaných. Země červených. Země bůvolů a rýže. Země pokory a hrdosti.

Isán se nachází na severovýchodu Thajska. Pokud jedete z Bangkoku a projedete městem Nakhon Ratchasima, pak vše dál již můžete považovat za Isán. Nakhon Ratchasima, nazývaný též Korat je branou do země chudých. Z Koratu vedou napříč Isánem dvě hlavní dálnice, které zemi rozdělují na jižní a severní část.

Jižní Isán

V jižním Isánu, táhnoucím se na východ až k hranici s Laosem uvidíte asi tu nejscenéričtější krajinu jakou si dovedete představit. Ideální je samozřejmě nejet po dálnici, ale spíše po některé ze souběžných menších silnic. Stáda bůvolů se zde líně povalují v bahně menších rybníčků, na pozadí se táhnou sytě zelená, nekonečná pole rýže. Je to pořád to stejné dokola, ale i tak ten pohled neomrzí. Pokud sjedete i mimo větší silnici, pak uvidíte nádhernou přírodu s kokosy, banány a papájou.

Oblast byla v minulosti pro život ne moc příjemná. Na jihu má totiž hranici Kambodža. Místní, kteří bydlí pár kilometrů od hranice mi ale vyprávěli, že když Thajsko s Kambodžou dříve válčilo(přestřelky s Rudými Khméry), tak naopak jejich vesnice byla naprosto v pohodě. Rakety totiž létaly dále do isánského vnitrozemí. Hranice nebyla dříve zaminována, to byl spíše problém jižnějších pohraničních oblastí Thajska s Kambodžou jako například Sakeo.

Prvním městem do kterého z Koratu dorazíte bude Burriram. Poblíž menšího města Nang Rong na jihu, naleznete khmérský chrám Phanom Rung. Dá se říci, že je to takový malý thajský Angkor. Celkově oblast Nang Rongu je asi nejvíc charakteristická právě těmi bůvoly, rýží a po deštích bujnou vegetací. Burriram je hodně populární i mezi cizinci dlouhodobě žijícími v Thajsku, kteří zde našli svůj domov.

Dalším městem směrem na východ je Surin. Město známé především díky slonům. Pro Thajce je známé i díky proslulým khmérským čarodějnicím. Město samo o sobě nijak zvlášt zajímavé není. Pokud byste chtěli vidět slony i mimo období slavností, které jsou v listopadu tak budete muset do jejich kempu - výcvikového centra, které je asi 60 km severozápadně od Surinu v Ban Ta Klang.

Následuje menší městečko Srisaket, jehož popularitu šíří hlavně dívky odtud pocházející a končící v gogo barech Bangkoku a Pattayi. Posledním městem jižního Isánu je Ubon Ratchathani. Jde o klidné, pohodové město blízko hranic s Laosem. Lidé jsou zde uctiví a přátelští. Uprostřed města je pěkný park, vedle něj po setmění vyroste mnoho stánků s vynikajícím jídlem za 30 Bt a ovocnými šejky za 15 Bt. Ubon je hodně roztahané město a nejlepší je pohybovat se zde pomocí sběrných taxi(Sóngtéu). Ubon je vhodný jako výchozí místo pokud chcete navštívit Laos, zejména 4000 ostrovů na Mekongu v jižním Laosu.

Blog Thajsko Ind - homepage