Thajsko
Cestopisy
Cestopisy Turecko Rumunsko Indie Tatry Kambodža Senegal
Fotky
Fotky Thajsko Malajsie Irák Vietnam Itálie ČR
Blog
Blog

Thajsko - ostrov Ko Lipe

Ostrov Ko Lipe leží v úplně tom nejjižnějším Thajsku pobíž Malajských hranic. Je součástí souostroví Tarutao stejně jako jeho sousedé, např. větší ostrovy Ko Tarutao a Ko Adang. A proč o něm vlastně píšu? Není to tak dávno, co byl považován za poslední zapomenutý ráj v Thajsku. Byl jím poté, co po odvysílání filmu "The Beach" obsadily severnější ostrov Ko Phiphi Lek tisíce každodenních výletníků a navždy vyřadily Maya Bay ze seznamu krásných a klidných míst nazývaných last paradise(poslední ráj).

A jaká je tedy skutečnost? Spíše jaká byla v roce 2007? Je Ko Lipe stále ještě posledním rájem na v Thajsku? Ostrov má tři hlavní pláže a již jen jedna se dá s přimhouřenýma očima nazvat rájem. Pokud na ostrov jedete z thajské pevniny, z mola Pak Bara, pak rychločun většinou zastaví sto metrů od pláže s názvem "Sunrise Beach". Pokud se ubytujete zde, pak výhled z chatky nebude nic moc, spousta člunů na moři. Andamanské moře má přesto i zde krásnou modro-zelenou barvu a je čisté. Při pohledu směrem z pláže je nalevo i menší ostrůvek, kde se dá očekávat slušný podmořský život.

Druhou pláží na ostrově Ko Lipe je "Pattaya Beach". Je pravděpodobně nejkomerčnější a přijíždí na ní čluny většinou z Malajsie, ostrova Langkawi. Na pláži se večer objeví mobilní restaurace nabízející většinou dary moře. Na této pláži je asi největší výběr ubytování, moře má písčite dno, korály jsem zde neviděl, i zde kotví poměrně velké množství člunů.

Poslední a nejklidnější pláží co se počtu turistů týče je Sunset Beach. Tato pláž směřuje k sousednímu ostrovu Ko Adang, od kterého je oddělena několikakilometrovým průlivem. Na této pláži je jen pár resortů, velmi pěkné je ubytování na kopci v Mountain resortu odkud vedou na bílou pohádkovou pláž pěkné vysoké dřevěné schody. Tato pláž se postupem dne v zimním období díky odlivu postupně více odhaluje. Po třetí odpoledne již sahá velmi daleko a v podstatě uprostřed průlivu vytvoří další miniaturní plážový ostrůvek v podobě pásu dlouhého pár desítek metrů a širokého asi metr. Vše zhruba 2 cm na hladinou moře(záleží na měsíci). Na tento pás není nijak obtížné se dostat, jde tam dojít mořem, voda sahá nejvíce do 1,5 metru. Mezi pláží na Ko Lipe a tímto písčitým pásem v moři jsou z pohledu od pláže vlevo korály a výborný podmořský život.

Ko Lipe má slušnou přístupnost v poměru k možnosti pozorování zachovalého podmořského života přímo z ostrova bez nutnosti jet na nějaký další menší korálový ostrov. Ostrov je protkán cestičkami spojujícími jednotlivé pláže. Záporem může být pro Thajsko tak charakteristická věc jako thajský úsměv, který podle většiny návštěvníků zde většinou chybí. Ko Lipe už tedy zřejmě(asi určitě), není možné nazývat posledním rájem, ale i tak pro dovolenou to může být dobrá volba.

Všechny informace jsou z let 2006-2007 a je možné, že i tento ostrov se změnil k horšímu.
Ind Fotky Ko Lipe Blog Thajsko Mapa Ko Lipe