Thajsko
Cestopisy
Cestopisy Turecko Rumunsko Indie Tatry Kambodža Senegal
Fotky
Fotky Thajsko Malajsie Irák Vietnam Itálie ČR
Blog
Blog

Songkran znamená nepokoje po celém Thajsku - blog

středa 14.4.2010

Protesty červených v Bangkoku trvají již několik týdnů. Dnes se jejich vedení rozhodlo soustředit všechny síly na křižovatku Rajaprasong poblíž obchodního centra Central World a svatyně Erawan. Po víkendových srážkách s armádou, které zanechaly 23 mrtvých, je situace velmi vyhrocená a nikdo netuší co se bude dít dál. Thajsko je na pokraji anarchie.


V tuto chvíli je celý Bangkok nesmírně nebezpečný, najít útočiště je velmi složité. Střílí se téměř všude. Jediným místem, kde můžete polevit v ostražitosti jsou zbylá otevřená obchodní centra a díky kontrolám snad ještě nadzemka a metro. Doposud jsem byl přesvědčen, že i autobusy jsou bezpečné. Poté, co jsem byl zasažen do pravého ramene z projíždějící motorky si to už nemyslím. Byl to šok a jediná věc, co si z toho pamatuju, je ten šklebivý výraz spolujezdce, který střílel.

Byla to dokonce žena. Co to dělá ještě horším je to, že ostatní spolucestující začali předstírat, že si ničeho nevšimli. U některých dalších se mi zdálo, jakoby se místo pomoci dokonce posmívali. Nojo no, země úsměvů, pomyslel jsem si. Na klidu mi nepřidalo ani to, že jsem občas zahlédl uprostřed hlavní rušné ulice děti. To by nebylo zase až tak moc divné, ale ty děti měly zbraně. Došlo mi, že tady jde už do tuhého a přikrčil jsem se na sedačce, abych nebudil svým bílým ksichtem pozornost.

Autobus se nezadržitelně blížil k mému domovu, který je nedaleko nemocnice. Ještě kousek a jsem v bezpečí, snažil jsem se uklidnit. Vozidlo zasáhla další sprška střel z podezřelého hloučku červených triček a tři místní to schytali. Nikdo se už nesmál, všem bylo jasné, že tady panuje totální anarchie, každý jde proti každému a nikomu není nic svaté.

Vystoupil jsem a nenápadně se proplížil kolem útočníků v červeném do naší ulice. Pár desítek metrů a budu doma, v pokoji a bezpečí. Poslední co mě dělilo od vchodových dveří byla dvě stanoviště opilých Thajců se samopaly z budoucnosti a nějakou chemickou látkou v podobě bílého pudru. Musel jsem projít, otočit to a vydat se zpět na hlavní by se rovnalo sebevraždě. Prošel jsem. Zle jsem to schytal, ale hlavní bylo dostat se do bezpečí. A teď tu sedím a modlím se, ať se to příští rok zase tak pěkně rozjede jako letos. Štastný nový thajský rok 2553 přeje Ind

Tady je pár fotek z dneška pro ty, co neví jak oslavy probíhají. Pro celkové pochopení vážnosti situace je třeba tyto fotky vidět: Fotky Songran 2010

Blog Thajsko Thajsko nepokoje