Thajsko nepokoje, bezpečnost a politická situace

oblast nepokojů v Bangkoku 27.4. 2010 úterý ... pokračování zde: Bangkok nepokoje


23.4. 2010 pátek ...

- Včera večer došlo k 4 výbuchům granátů v oblasti zastávky skytrainu Silom-Sala Daeng. 3 mrtví, 80 zraněných.
- Vláda nejdříve prohlásila, že granáty přiletěly z oblasti červených, která je přes ulici, pak přímo v obchoďáku na Silomu zatkla pár lidí, což si odporuje.
- Všichni jsou v šoku, na Silomu panoval zmatek(podle mě to je jen kapka toho kolik lidí ještě v dalších dnech zemře, vláda, policie a armáda už dlouho sbírá záminky a důvody k provedení masakru červených. Možná se ale také bojí co nastane poté v severovýchodním Thajsku, protože už např. předevčírem tam červení zajali celý vlak plný vojáků směřujících na jih).

20.4. 2010 úterý ... "Bangkok nepokoje 2010"

- Dnes jsem si prošel úsek Silom-Central World-MBK pěšky a po celé této trase je jedno velké tábořiště červených(4 km). Jejich počet nedokážu odhadnout, ale je to určitě nejvíc, jsem doteď viděl. Tip: 60 tisíc
- Silom je obsazen armádou a policií, plně vyzbrojenou.
- Demonstranti očekávají útok vládních jednotek do 3 dnů. V oblasti červených jsou stovky, možná tisíce bambusových tyčí s vyřezaným hrotem.
- Přístupové cesty do oblasti se začínají plnit barikádami pneumatik a do nich zabudovaných ořezaných kopí z bambusu. - Nad oblastí létá vrtulník a červení po něm střílejí rachejtle. Situace vypadá každým dnem hůř. Jestli někdo rychle nepřijde s nějakým řešením tak to budou jatka.

19.4. Indovo tušení... mám pocit, že se bude tento týden zase střílet, tak se radši vyhněte oblasti Central Worldu a Siamu
18.4. 2010 pátek ...

- Situace v Bangkoku stále stejná, křižovatka obsazená červenými, ale je jich ted jen asi 5000
- Na Victory monumentu se denně odpoledne demonstruje růžovými..na podporu vlády, což způsobuje v okolí Victory šílené zácpy.
- Policie provedla zátah na 4 vůdce červených, když byli v hotelu mimo své lidi, červení unikli po provaze z okna a dole už na ně čekalo 2000 narychlo přivolaných kamarádů z křižovatky, kteří je před 500 policisty ochránili a dokonce pár policistů vzali jako rukojmí...později propustili.
- skončil Songkran...oslavy nového roku a tak se zase něco může začít dít.

13.4. 2010 úterý ...

- 300 lidí je stále v 18 nemocnicích.
- Všichni se vzájemně obviňují kdo může za zabíjení.
- Překvapivě bylo nařízeno volební komisí zrušení strany demokratů - žlutých, na základě přijetí tajného peněžního daru-červení slaví.
- Vláda nabídla červeným další jednání a nabídla rozpuštění sněmovny do 6 měsíců. Červení odmítli jakékoliv jednání a chtějí nadále okamžité rozpuštění sněmovny.
- Začaly oslavy Songranu - thajského nového roku, potrvají 3 dny.

11.4. 2010 neděle ráno ... Thajsko nepokoje 2010

- 19 mrtvých(update večer..21 mrtvých, 800 raněných,linka skytrainu ze Siamu do Asoke je uzavřena), z toho 5 vojáků. Armáda kvůli tomu zuří, navíc demonstranti sebrali vojákům spoustu zbraní a pár jich stále drží jako rukojmí.
- Central World okolí je stále pod kontrolou protestujících, oblast je zablokována kamiony a přístupná jen pěšky.
- Fotky Bangkok nepokoje

10.4. 2010 sobota večer ...

- Tak už to začalo, 11-15 mrtvých(1 Japonec) , kolem 680 zraněných.
- Místo prvních srážek je poblíž Democracy monumentu, který je nedaleko Khao San Road a Královského paláce.
- Červení prý začali, hodili na vojáky granáty a ti odpověděli palbou do davu.
- Červení nakonec ubránili své pozice a policisté s vojáky se dali na ústup.
- V tuto chvíli...půlnoc thaj. času je klid a jedná se, červení mají asi šé vojáků jako rukojmí.
- Zítra fotky jak to vypadalo 2 hodiny před srážkou, procházel jsem tam a nevypadalo to, že se bude za 2 hodiny střílet.
- Situace se hrotila už od včera, kdy vláda ukončila vysílání pro-červeného televizního kanálu.

9.4. 2010 pátek ... Thajsko nepokoje 2010

- Situace se vyhrocuje, podle obou stran by dnešek mohl přinést něco nového, pravděpodobně potlačení demonstrace silou.
- Červení již skoro týden okupují centrální křižovatku Rajaprasong a dnes chtějí uskutečnit pochod na 10 vládou zakázaných míst, i přes výjimečný stav.
- Premiér je v nelehké situace, viditelně nechce násilí, ale také nemůže nechat porušovat své nařízení.
- V případě násliného potlačení demonstrace, se předpokládají útoky na státní úřady na severovýchodě Thajska- Isánu.
- V tisku je na dnešek zveřejněno varování pro cizince, aby se dnes demonstracím vyhnuli.

7.4. 2010 středa ...

- Červení vtrhli do parlamentu. Pak se zase stáhli.
- Premiér vyhlásil výjimečný stav.

6.4. 2010 uterý..

- právě jsem se vrátil z Central World náměstí. Zdá se, že červených je o dost víc než v sobotu, je jich plný centrální Bangkok, stovky jich zaroveň projíždí Bangkokem v kolonách i jednotlivě. Ti na křižovatkách už 4 dny zpívají a tancují.
- Už zavřelo i Big C a Siam paragon, část červených pochoduje na Silom, kde je většina obchodů zavřená.
- Křižovatka je stále pod kontrolou červených. Už 4tým dnem.
- Došlo k pár strkanicím s policií.
- Byl vydán příkaz k zatčení vůdců červených.
- Červení vtrhli do budovy volební komise, pak se stáhli.
- Podle prohlášení červených by se mělo začít něco dít nejbližších hodinách.

4.4. 2010 neděle...

- Počet červených blokujících hlavní bangkokskou křižovatku se odhaduje na 50 tis.
- Stále se blokuje, finanční ztráty jsou obrovské, policie nařídila aby se červení rozešli, jinak je(všech 50 tisíc:-) zatkne a na 1 rok uvězní.
- Premiér stále odmítá použít sílu proti demontrantům, ale všichni okolo něj už chtějí rázně zasáhnout
- Protestující blokují také pratunamskou křížovatku opodál, která je neméně významná
- Central World udělal dobře(pro sebe), že zavřel, protější Big C obchodní centrum slouží jako útočiště červených před sluncem.
- Tady je pár fotek ze sobotního odpoledne Fotky Bangkok nepokoje

3.4. 2010 sobota ... Thajsko nepokoje 2010<

- Červení přitvrdili. Obsadili v podstatě nejdůležitější křižovatku v centru Bangkoku mezi Erawan shrine a Central World obchodním centrem.
- Chtějí ji blokovat minimálně den.
- Většina z jejich vůdců začíná vyhrožovat násilím.
- Obchodní centrum Central World zavřelo(tuším, snad poprvé v dějinách:-)).

2.4. 2010 pátek ...

- Červení už se sjíždějí ze severovýchodu k sobotnímu protestu, slibují zatím nejvyšší dosavadní počet učastníků, ale zatím to na to nevypadá

31.3. 2010 středa ...

- 3 denní rozhovory nepomohly, červení ohlásili další pochod Bangkokem na sobotu.
- Sesazený a odsouzený expremiér Taksin řídí červené z Ruska.
- Současný premiér nabídl rozpuštění sněmovny do konce roku, červení nepřijali, chtěli do 15 dní.
- Jestli díky sobotnímu poichodu opět většina Bangkokčanů nechá auta doma, tak se zase můžeme těšit na nádherně uvolněné město bez trafficu.

29.3. 2010 pondělí ...

- Poprvé se včera sešli 3 zástupci červených s premiérem, ale zatim nic nevyřešili, setkat se mají znovu dnes
- Od večera zase 2 tradiční granáty, cíle: Bangkok Bank na druhé straně řeky v Thonburi a dům bývalého(dávno) premiéra - celkový počet zraněných po víkendových útocích granáty je 12. - pro turisty nebezpečí nehrozí, doporučuji nepohybovat se zbytešně v blízkosti vojáků(vojenských a státních budov), kteří bývají dost často terčem.

27.3. 2010 sobota ...

- Po celý den projížděli červení městem v několika skupinách a hodně rozházeně, takže i když jich nebylo víc než 20 tisíc tak to vypadalo, že je jich plné město.
- Pohybovali se hlavně v okolí Victory monumentu, jejich průjezd byl v klidu, spíš to vypadalo jako nějakej slavnostní průvod.
- Na Victory monumentu taky poprvé bouchla bomba v denní dobu, 7pm thajského času, zraněni 2 civilisti a 1 voják, (jelikož jsem tam byl fotit 4 hodiny předtim a protože jsem nosič smůly, tak ale všem muselo být jasné, že se tam něco stane:-). - Další útoky granáty se stále odehrávají, stále jde o 1-2 útoky za noc, cíle jsou státní instituce, banky a televize - Večer dosáhl počet protestujících poblíž Královského paláce 80 000.

25.3. 2010 čtvrtek ...

- Situace nejasná, čeká se na další pochod v sobotu
- Denně dochází v průměru zhruba k dvěma granátovým útokům v okolí státních budov nebo bank. Většinou v noci a bez obětí.
- červení si na protest po rozlévání krve plánují oholit hlavy.

20.3. 2010 pondělí ...

- Jeden sobotní pochod a průjezd Bangkokem skončil a už se plánuje další, opět v sobotu.
- Situace je klidná, obě strany neví co dál, je třeba začít jednat, ale nikdo nemá zájem, ten odmítá jednat s tím a tamten zase s tímhle.
- červení požadují zkontrolovat stany dohlížející armády, zda jsou tam zbraně...(armáda tvrdí že ne, a že nehodlá použít zbraně proti vlastním lidem)

20.3. 2010 ...

- Konvoj motocyklů a pickupů se v sobotu ráno vydal na pomalou jízdu Bangkokem a způsobil dopravní problémy na mnoha místech. - počet se odhaduje na 30 tis. červených. - protestující rozdávají obyvatelům Bangkoku letáky, kde se omlouvají za dopravní těžkosti, ale že nemůžou jinak.

19.3. 2010 ...

- Očekává se jak bude probíhat sobotní zablokování hlavních bangkokských křižovatek. - počty červených klesly pod 10 tis.

18.3. 2010 ...

- Začínají se objevovat rozpory ve vedení červených, které je kritizováno za neúčinou strategii - Červení plánují na sobotu akce na několika místech Bangkoku - Policie dovolila 50 červeným projít k domu premiéra a hodit za plot krev - Červení táboří na třídě Rajadamnoen, poblíž Khaosan road a asi 500 metrů severně od Královského paláce.

17.3. 2010 ráno ...

- Počty protestujících klesly na 15 000. - Červení se vydali na pochod městem k domu premiéra. - Prošli centrem Bangkoku kolem Siam square, nyní jsou poblíž turistické(ulice 1-23) oblasti Sukumvit, přesně na 31 ulici. - Bezpečnostní složky jim neumožnily vstup do ulice, dochazí k dopravním problémům na hlavním Sukumvitu.

16.3. 2010 ...

Nic zvláštního se neděje, všichni vyčkávají, červení shromažďují 1000 litrů krve, kterou budou večer rozlívat u budovy vlády. Vláda dostala varování od Amerických tajných služeb, že se chystá něco většího.

15.3. 2010 ... Thajsko nepokoje 2010

- Červení prošli městem a vrátili se na své původní stanoviště poblíž Sanam Luang
- 2 vojáci zraněni granátem hozeným mezi ně
- Objeveno další skladiště s velkým počtem zbraní
- Vláda nehodlá odstoupit
- Červení se radí co dál, zatím se dohodli, že si všichni odeberou krev a zítra jí rozlijí kolem sídla vlády
-počty protestujících: vláda tvrdí 50 tis., policie 100 tis, červení 300 tis.

reklama: Futures trading

14.3. 2010 ... Thajsko nepokoje 2010

Demonstranti dali vládě ultimátum 24 hodin, na rozpuštění parlamentu. Pokud to nebude splněno, vydají se zablokovat město. Na všech hlavních silnicích do Bangkoku stále probíhají rozsáhlé kontroly, další prostestující se do Bangkoku pokoušejí dostat na člunech po řece Chao Phraya z Ayutaji. V tomto městě také včera policie nalezla velký počet podomácky vyrobených granátů. Bangkok funguje zatím naprosto normálně, jediný rozdíl je dnes vidět v 1. na všech křižovatkách je větší počet policistů než obvykle...tedy dva :-) 2. Městem projíždí větší počet pickupů, kteří vozí na korbách červené s vlajkami a míří do oblasti mezi královským palácem a parlamentem. 3. Nejsou vůbec zácpy, většina lidí totiž asi dneska už předpokládala nějakou akci a tak asi nevyjela svými auty.

13.3. 2010 ... Thajsko nepokoje 2010

Červení se shromaždují na více místech v Bangkoku, sjíždějí se ze všech částí Thajska, převážně ze severovýchodu. Odhady se umírnily a předpokládá se ne více než 200 000 lidí. Jejich oficiální shromáždění má začít v neděli 12 hodin thajského času. Zatím dorazilo zhruba 50 tis. lidí, ostatní mají dorazit během noci. Zvláště ze severu od Ayyutayi je hustý provoz. Bezpečnostní složky bude tvořit 50 tis. vojáků a policistů. Červení prohlásili, že pravděpodobně jejich akce potrvá min. 4 dny. Cíl je jasný, rozpuštění parlamentu a sesazení vlády. Pokud jejich požadavky nebudou splněny tak pravděpodobně vyrazí na pochod Bangkokem a způsobí dopravní kolaps. Minimálně. Překvapuje mě, že o situaci jsem doteď nic nenašel na CZ serverech, protože v neděli prohlídka královského paláce asi není nejlepší nápad.

12.3. 2010 ... Thajsko nepokoje 2010

N jihu ve městě Surat Thani dnes ráno vybouchlo 5 bomb. Hlavní tahy do Bangkoku hlídá armáda a případné podezřelé příznivce červených do města nepouští. Turisté nemají problém. Dnes jsem se dověděl, že minulý měsíc vybouchly v Bangkoku bomby v turistických oblastech Silom a Sukumvit. V noci, bez zranění.

11.3. 2010 ... Thajsko nepokoje 2010

Tento víkend 12-13. března se budou v Bangkoku konat obrovské údajně poklidné protesty červených. Odhaduje se minimálně 500 000 lidí. Riziko, že se to zvrtne v násilí je vysoké.Je tu i riziko dalšího převratu. Prostesty se mají odehrávat jako už tradičně v okolí parlamentu viz. mapa. Školy ruší vyučování v pátek i pondělí, nezainteresovaným Thajcům je doporučováno opustit před víkendem Bangkok.

můj názor: půl milionu je hodně, to tu ještě myslím nebylo a určitě to přeroste v násilí. Pokud s tím nezačnou sami červení, tak je určitě pár vlivných lidí, kteří mají zájem na tom, aby se střílelo a už tomu nějak pomůžou. A když se jim to povede tak se spustí řetězová reakce a .... Zároveň mam pocit, že se půl milionu lidí nebude chtít rozejít bez nějakého výsledku, takže se to asi i hodně protáhne přes víkend.

9.9. 2008 ... Thajsko nepokoje 2008

V posledních dvou týdnech (28.8. 2008 - dnes 9.9. 2008) probíhají v Thajsku nepokoje a snaha o svržení thajského premiéra Samaka. Hlavním iniciátorem je opoziční strana PAD, která se odmítá stáhnout z areálu vládní budovy dokud Samak neodstoupí. Při potyčkách s vládními přívrženci byl jeden člověk zabit a zhruba 50 lidí zraněno, z toho 4 těžce. Z neoficiálních zdrojů mám informace o dalších dvou mrtvých.

Běžného turisty se tato situace zatím netýká, vše funguje naprosto normálně a Thajsko je nadále připraveno na Vaši dovolenou.

Doporučuji se vyhnout místům, kde probíhají protesty. Normální běžná bezpečnostní situace co se týče kriminality zůstává nezměněna, Thajsko je i nadále země, kde Vám hrozí maximálně kapesní krádeže na přelidněných trzích. Situace na jihu Thajska u malajských hranic v provinciích Pattani, Songhla, Narathiwat je i nadále špatná a občas dochází k přestřelkám a bombovým útokům.


15.9. 2008 ... Thajsko nepokoje
  1. Vyjímečný stav byl ukončen
  2. Opoziční strana PAD (People’s Alliance for Democracy) po odstoupení premiéra Samaka zvýšila své požadavky. Nyní chce odstoupení celé vlády a pokračuje v prostestech.
  3. Na post nového premiéra je největším favoritem kandidát vládní strany PPP(People Power party) Somchai. Sranda je, že je to zeť Taksina Shinavatry, bývalého premiéra obviněného z korupce, kvůli kterému se odehrál loňský převrat. To tedy situaci asi moc neprospěje a nepokoje budou zřejmě pokračovat.

26.9. 2008 ... Thajsko nepokoje

V Bkk je klid, nová vláda se podle průzkumu nelíbí 63% Thajců. Panují názory, že nová vláda složená převážně tak, že si lidé akorát vyměnili posty nevydrží déle než 4 měsíce. V hlavním městě Barmy Rangůnu bouchla bomba, 7 zraněných.


7.10. 2008 ... Thajsko nepokoje

Dnes ráno došlo ke střetu policie a opoziční strany PAD u budovy parlamentu. Zhruba 70 lidí bylo zraněno a hospitalizováno, jeden velmi vážně s utrženou nohou. Policie se snažila rozehnat demonstranty, kteří již několik týdnů prostestují v blízkosti parlamentu.

Obě strany dnes velmi přitvrdily, demontranti znemožnili jakýkoliv přístup nebo odchod z budovy parlamentu, přerušili dodávky elektřiny a vody do budovy. Nedávno zvolený premier Somchai uprchl přelezením přes plot do vedlejšího královského paláce Winamek. Královské jednotky mu umožnily vstup na královský pozemek, ale ostatním členům parlamentu, kteří se ho snažili následovat vstup na královský pozemek nedovolily. Policie použila granáty se slzným plynem a při těchto potyčkách vyzval lídr PAD lidi z vesnic, aby přisli do Bangkoku na pomoc protestujícím.

Nepokoje se odehrávají jen v jedné malé části Bangkoku, mimo tuto oblast vše funguje naprosto normálně.

Ke konci dne: 2 mrtví, 200 zraněných, 4 amputace nohou.


10.10. 2008 ... Thajsko nepokoje

Veřejnost tvrdě odsoudila policii za použití slzného plynu proti protestujícím, některé nemocnice odmítají ošetřit zraněné policisty. Pouze 6% Thajců podporuje současného premiéra, většina by si přála nové volby. Vypadá to, že karty se obrací, krok vlády použít násilí přihřál dosud většinu nezaujatých Thajců na stranu protestujících.

27.10. 2008 ... Thajsko nepokoje

V Bangkoku a celém Thajsku je kromě pár demonstrací klid, vypadá to, že i nedávný vojenský konflikt na thajsko-kambodžských hranicích se podaří vyřešit v míru.

1.11. 2008 ... Thajsko nepokoje

V Bangkoku je situace stále nejasná, nepokoje pokračují, probíhají různé většinou poklidné provládní i protivládní demonstrace. Asi největší byla provládní a zúčastnilo se 60 000 lidí, kteří nadšeně přijali videotelefonát od bývalého premiera Taksina Shinavatry, nyní odsouzeného k 3 letům za korupci a žijícího v azylu. Podle mě to není dobré znamení, že má tento člověk takovou podporu. Jestli se situaci nepodaří nějak rozumně rychle vyřešit tak vidím 2 možnosti dalšího vývoje:
1. Armáda provede opět převrat a ujme se moci .... to bych možná viděl i jako nejlepší řešení
2. Situace zůstane stejná a bude se pořád demonstrovat až do doby, než se nějaká demonstrace náhodou vymkne kontrole a začne násilí.


25.11. 2008 ... Thajsko nepokoje

V Bangkoku se demonstranti vydali na mezinárodní letiště Suvanapumi. Letiště bylo z tohoto důvodu bylo uzavřeno pro odlety. Členové PAD vtrhli do haly letiště a způsobili zmatek, který vyústil zrušením všech odletů. Při jejich srážkách a nepokojích v různých částech města se už dokonce střílelo. Střety jsou čím dál tvrdší.


26.11. 2008 - stav ráno ... Thajsko nepokoje

Ke střetům nedochází již jen v okolí parlamentu. Nepokoje byly hlášeny ze silnice z Bangkoku na staré letiště Don Muang. členové opoziční PAD také unesli pár autobusů(byli však zastaveni), kterými se chtěli na staré letiště přesunout. Občas se už střílí(hodně málo), což doposud nebylo. Za poslední 2 dni mám zprávy také o dvou granátech. Protestující zatím odmítají nové letiště opustit, kromě zrušených odletů již byly zrušeny i některé přílety.

soukromý názor: Jakkoliv je situace špatná a zostřující se, tak pro turisty nevidím důvod např. rušit dovolenou. Pokud se náhodou nepřipletete do nějakého střetu tak je Bangkok stále velmi bezpečné město. Myslím, že v dalším vývoji poteče krev, protože situace už se asi jinak při přístupu vlády, opoziční PAD a přívrženců bývalého zkorumpovaného premiera Taksina vyřešit nedá. Je jen otázka času kdy bude ta největší srážka. Osobně bych to tipoval krátce po 5. prosinci, kdy se slaví královy narozeniny a nikdo si pravděpodobně v tento den nic nedovolí. Stejně jako jsem psal zhruba před měsícem, se mi stále jeví jako jediné, rozumné a nejméně konfliktní řešení nepokojů, že armáda stejně jako před rokem provede převrat a bude klid. Ten půlrok co zemi v podstatě armáda tenkrát řídila byl klid a všichni spokojení. I v případě větších problémů si myslím, že turisté nejsou ohroženi a něco se jim může stát pouze tehdy, pokud by se dostali na špatné místo ve špatný čas. Rozhodně jsem přesvědčen, že tu absolutně nehrozí to, že by začaly nepokoje velkoplošně...že by šel každý proti každému. Jinak podle mě bude Suvanapumi maximálně do dvou dnů v plném provozu, spíše však dříve.

Nebezpečná místa, kde se zatím odehráli největší nepokoje: Parlament a okolí(bomby, granáty), letiště don Muang(bomba), silnice na Don Muang - střílení, letiště Suvanapumi - potyčky,granát, střílení-ale to nemám 100 pro potvrzeno. Trh Klong Toey - bomba, ale to bylo spíše komerčního charakteru a s protesty to nemělo nejspíš nic společné.

26.11. 2008 - stav odpoledne

Toto je hodně neoficiální, nerozumím dost dobře. V thajské TV právě probíhá tiskovka, kde se jistý armádní velitel vyjádřil, že elity národa vyzvaly vládu k rezignaci a armáda s tím souhlasí, nebude však zasahovat, podle ní by vláda měla sama uznat, že by bylo pro dobro země dobré odstoupit.

můj názor: jsem trošku zmatený, doteď jsem pochyboval, že by demonstranti mohli títmo něčeho dosáhnout, ale ukazuje se, že to, že proti nim doposud v podstatě nikdo nezasáhl znamená, že někde mají asi silnou podporu a mohou se rychle dostat do pozice těch vládnoucích a budoucí problémy začnou naopak dělat příznivci současné vlády. Je to hodně zamotaná situace. Perlička: jediné letadlo, kterému protestující dovolili odletět bylo Iranian air přesunující muslimy do Mekky.

26.11. 2008 - stav večer

Tak jsem TV rozuměl správně. Vypadá to, že armáda konečně začla jednat a mluví se o tom, že přinutí vládu podat demisi a protestující PAD ukončit demonstrace.

19:30 ..... Vláda odmítla rezignovat a demonstranté z PAD odmíli skončit protesty.
22:00 ..... nejasná situace pokračuje. PAD sděluje, že bude jednat jen v případě, že premier Somchai odstoupí.
..... letadlo France Airways na jehož palubě jsou Češi bylo posláno místo do BKK do Kualy Lumpur. Dalším místem kam jsou lety odkláněny je Singapur.


27.11. 2008 ... Thajsko nepokoje

0:50 Ve večerních zprávách jsem viděl záběry ze severo-thajského města Chiang Mai a situace tam zdaleka nevypadá jako v Bangkoku. Lítali tam kromě kamenů i granáty a vypadalo to na pouliční souboje pro a protivládních demonstrantů. Jen pro info - žlutá trička - opoziční PAD, červená trička - zastánci vlády a bývalého premiera Taksina.

12:00 ..... situace se nemění, obě letiště v Bangkoku jsou zavřena a obsazena demonstranty.
19:00 ..... premier Somchai ze svého stanoviště na severu Thajska zvažuje vyhlášení výjmečného stavu, armáda popírá, že se chystá převzít kontrolu nad situací. """Podle mě to vypadá, že nejpozději do neděle až pondělí dojde k tomu, že poteče hodně krve, protože ani jedna strana nechce ustoupit a armáda, která by nejspíše byla jediným, kdo by situaci mohl vyřešit relativně nejvíc v klidu se dle slov nejvyššího generála moc převzít nechystá"""

22:10 ..... Byl vyhlášen výjmečný stav pro oblasti letišť. Policie dostává příkaz vyhnat demonstranty a obnovit provoz letišť. No už to začíná :-(

22:25 .... Oficiální zpráva: letiště Suvanapum bude uzavřené minimálně do soboty do 6 večer thajského času. Letiště Don Muang min. do pátku 6 večer.


28.11. 2008 ... Thajsko nepokoje

0:20.....Policie zatím nezakročila. Na letišti je klid, demonstranti stále táboří v hale společně s turisty. Další zprávy v 8 ráno thajského času-2 v noci českého.

8:45..... Během noci došlo ke střelbě do davu protestujících na letišti Don Muang z projíždějícího auta. Nejspíše šlo o provládní provokatéry, nikdo nebyl zraněn. Policie by měla dle nařízení vlády během dneška začít uvolňovat letiště. Předpokládá se, že pokud akce policie bude příliš násilná tak do hry vstoupí armáda a převezme moc. Armáda převezme moc pravděpodobně i tehdy, pokud vláda vydá nařízení k odstoupení generála Anuponga, protože jí nejde na ruku a odmítá použít sílu proti demonstrantům. Pokud bude armáda nucena vstoupit do hry a stejně jako před rokem převzít kontrolu nad zemí tak se předpokládá, že letos to rozhodně nebude tak jednoduché a beznasilné vzhledem k tomu, že vláda již nyní preventivně očkuje své stoupence, aby v takovém případě začli bojovat. Většina lidí z celého Thajska je však proti vládě i proti prostestujícím z PAD a uvítala by zásah armády. Paradoxem by ovšem bylo, že pokud by armáda převzala moc tak by tím vlastně prostestující z PAD zvítězili, protože by tím bylo splněno jejich přání na sesazení premiera a vlády. To je možná i důvod proč armáda dosud nezakročila, nechce totiž stranit ani vládě ani demonstrantům.
Soukromý názor: pokud armáda převezme moc, tak se možná narozdíl od loňského převratu dají očekávat střety červených a žlutých po celém Thajsku s tím, že armáda se oběma stranám bude v nepokojích snažit bránit. Turistům bych pak radil nenosit trička v těchto barvách :-).

15:45..... situace stále stejná, demonstranti táboří v letištní hale, policie zatím nezasahuje. Je zde možnost, že policie i když má příkaz k odstranění demontrantů z letiště to neudělá, protože má strach z toho, že armáda převezme kontrolu. V okolí letiště je připravena spousta zdravotníků a sanitek.

16:30..... mluvčí vlády oznámil, že pokud se armáda pokusí převzít moc tak bývalý premier Taksin slíbil telefonicky podpořit vládu.(v praxi to znamená, že slíbil poštvat vládě nakloněné Thajce proti armádě). Důležité také bude, zda má generál Anupong jasnou podporu mezi svými podřízenými.
Soukromý názor: To, že vláda takto otevřeně prohlásila, že využije podporu zkurumpovaného a odsouzeného Taksina znamená, že asi nemá úplně čisté svědomí a spojení s ním ukazuje, že demonstranté z PAD požadují její odstoupení nejspíše oprávněně. V současné situaci, podle mě začíná hrozit do budoucna větší nebezpečí a cestu do Bangkoku bych si hodně dobře rozmyslel. Vše záleží jesli všichni ostatní armádní generálové jednomyslně podpoří při možném převratu generála Anuponga. Pokud ano, tak by samozřejmě armáda měla s příznicvci Taksina a současné vlády mnohem lehčí práci.

18:50.......Napětí vrcholí, PAD oznámili, že se nevzdají a budou bojovat proti policii pokud zakročí.


29.11. 2008 ... Thajsko nepokoje

2:20.....Policie zaujímá pozice. červení - provládní aktivisté varují, že pokud vláda okamžitě proti žlutým -PAD nezakročí, tak půjdou a násilím vyřeší situaci sami.

11:20.....Demonstranté překvapili policii obsazující letiště a svým výpadem jí zničili auta, zablokovali jimi přístup a policii vyhnali od letiště.
osobní názor: Začínám mít strach, aby se na letiště nedostali červení - fanatické provládní skupiny, pak by začla doslova jatka. Zkorumpovaný Taksin je štve ze svého exilu v zahraničí. Já a nejspíše většina Thajců by si přála, aby konečně armáda převzala kontrolu na situací a zemí. Ze severního Thajska se ke mě donesla zpráva--možná jen fáma, nevím, že stoupenci vlády-červení strhli fotografii krále a šlápli na ní. Pokud je to pravda a bude k tomuto nějaký důkaz, tak to obrovsky pobouří celou zemi a nezučastnění Thajci se nejspíše přidají na stranu protivládní PAD.

12:40.....V neděli doporučuji vyhnout se ploše Sanam Luang....kousek na sever od královského paláce. Chystá se zde provládní demonstrace červených. Pokud máte potřebu kr. palác v tuto dobu navštívit tak nejlépe raději od řeky nebo z čínského města. Další zprávou je, že vláda USA vyzvala protestující aby opustili letiště. Toto mi přijde jako neskutečná drzost USA, vměšování a ukázka toho, že USA opět chtějí zasahovat tam, kde na to nemají právo a navíc absolutně netuší o co zde jde. Vláda USA naprosto ignoruje možnost, že současná vláda jsou jen loutky odsouzeného, bývalého, zkorumpovaného premiera, který je ovládá z exilu a že protestující PAD jsou možná v právu, což poslední události(komunikace Taksina se současnou vládou a přenášené, štvavé videotelefony provládním stoupencům) stále více potvrzují.

16:00 ..... V Thajsku je již navíc-nedobrovolně okolo 100 000 turistů, kteří jsou postupně převáženi na jiná letiště mimo Bangkok a odtud exportováni do světa. Premier a jeden z vůdců protestujících souhlasí se vzájemnou schůzkou. Proběhlo několik jednání mezi vládou, policií a armádou, zúčastnění však neprozradili zatím na čem se dohodli. Moje informace o nepokojích budou pokračovat pravděpodobně jen do zítra odpoledne, poté se přesunuju na jeden ostrůvek a internet neuvidím minimálně 14. dní.

23:15.... Situace stále stejná. Prostestující si vytvořili na letišti výbornou obrannou pozici. Něco málo o červených a žlutých: červení - stoupenci odsouzeného premiera Taksina, drtivá většina pochází ze severo-východního Thajska a jde většinou o velmi chudé lidi, kteří věří, že Taksin jim pomáhal. Mají početní převahu a v případných nových volbách by pravděpodobně opět vyhráli. Žlutí mají menšinu, jde o vzdělanější obyvatele, kteří neskočili na populistické řeči Taksina. Pravděpodobně jim v tichosti fandí i král. V podstatě by se to dalo přirovnat ke Rwandě, kde byli Hutové a Tutsiové. Rozdílné je Thajsko v tom, že je zde ještě další skupina, možná i největší naprosto neutrálních Thajců vytočených oběma stranami a dále je zde nezkorumpovaná armáda, podporující moudrého krále. Otázka je, co udělají tito dosud neutrální Thajci, pokud dojde k násilí. Stále považuju za jedinou nejméně konfilktní možnost, že armáda převezme moc a bude vládnout Thajsku pokud možno hodně dlouho, protože ta nenávist mezi žlutými a červenými je obrovská a v žádném případě není šance na jejich smíření.

23:15....Tip co dělat pokud jste se už rozhodli letět a chcete minimálně riskovat: Pokud Vás posílají na letiště U-Tapao poblíž Pattaye a máte dvouvstupá víza tak bych zauvažoval o Kambodži. Snažit se vyhnout Bangkoku a Chiang Mai, možností je samozřejmě i zůstat v Pattaye a vyčkávat. Pokud Vás poslali do Singapuru nebo Malajsie a máte potvrzeno, že budete moci i z těchto míst odletět zpět tak bych asi Thajsko vypustil, nebo jel z těchto míst maximálně do jižního Thajska.....pozor však na 4 jižní provincie, kde jsou velmi časté útoky muslimských fanatiků, snažících se o odtržení od Thajska. Cesta z Malajsi do Thajska po zemi by měla být relativně bezpečná po západním andamanském pobreží. Ještě bych měl asi dodat, že muj názor se hodně liší od dlouhodobě žijících zde, kteří považují PAD-žluté za obyčejné kriminálníky. Pro dnešek to bylo poslední info.


30.11. 2008 ... Thajsko nepokoje

9:10..... Situace stejná, proběhlo pár granátových útoků proti protestujícím poblíž parlamentu a letišti Don Muang. Dnešní demonstrace červených-provládních má ukazát jejich sílu, očekává se 100 000 lidí. Skoro všechny strany předpokládají konec nepokojů do 5.12. jako projev úcty ke králi, ale nechápu jak toho chtěji dosáhnout, když nikdo nechce ustoupit. Nicméně tohle je Thajsko, země zázraků, kterou my z Evropy dost často nedokážeme pochopit a proto bych tu jistou šanci viděl. Díky Petře, můžete na fóru vidět info, které se týká rušených odletů s emirates z Mnichova.

10:40..... Spekuluje se(červení), že vše skončí již do 2.12., protože ústavní soud prý tajně slíbil protestujícím z PAD, že pokud opustí letiště tak následně bude vládnoucí strana rozpuštěna. Tyto spekulace potvrzují i sami členové žlutých PAD, kteří směle prohlašují, že do 2.12. zvítězí.

16:10.....červení se shromažďují u královského paláce a prohlašují, že se nerozejdou, dokud nebudou žlutí pryč z letiště. Zřejmě opravdu nyní všichni zúčastnění čekají na rozhodnutí soudu 2.12., protože nikde není slyšet o nějakém jiném postupu a dokonce i thajská televize místo věnování se problému vysílá v klidu svoje telenovely.

17:30..... Premier neděli věnoval výletu z Chiang Mai do Nakhon Phanom, aby vzdal úctu místnímu chrámu. Nakhon Phanom leží na laoské hranici, je z Chiang Mai zhruba stejně daleko jako Bangkok a okolí je známé tím, že se zde jako na jednom z mála míst v Thajsku jedí psi. Co k tomuto výletu dodat? Snad jen - "Amazing Thailand" :-)

20:10..... Převážně ze severního Thajska jsou zprávy o začínajících incidentech(ojedinělých). Zde většinou většinoví provládní červení nutí žluté zavírat obchody a napadají je. V případě rozhodnutí soudu o rozpuštění vládní strany hrozí červení obsazením Ústavního soudu. Dále jsou prý červení ze severovýchodu připraveni přesunout se do Bangkoku a podpořit vládu.

Osobní názor: Vše směřuje k tomu, že soud v úterý rozhodne ve prospěch žlutých a rozpustí vládní stranu. V tomto případě lze očekávat obrácení rolí žlutých a červených. Dále lze v tomto případě očekávat velké problémy příznivců žlutých v severním a severovýchodním Thajsku a přesuny červených do Bangkoku s možnými většími střety. Nedivil bych se ani tomu kdyby tentokrát letiště obsadili červení, policie by snad ale měla na toto být připravená a nedovolit jim se k letištím dostat. V případě, že ústavní soud rozhodne ve prospěch červených je zde velká pravděpodobnost nepokojů na jihu Thajska a pokračování napadání žlutých červenými na severu. Dále by toto rozhodnutí způsobilo prodloužení blokování letiště žlutými, pravděpodobnou velmi násilnou akci policie nebo červených proti nim s následným vojenským převratem. Už jen z těchto důvodů si myslím, že soud rozhodne proti vládě. Bude to od soudců chtít ovšem odvahu, protože stotisícový dav červených táboří asi 5 minut od budovy soudu. Ale to je jen co si myslím já a může být samozřejmě vše úplně jinak.

Toto byla moje poslední zpráva, díky za pozornost, odjíždím.


2.12. 2008 ...19:15....Thajsko nepokoje

Dostal jsem se nachvíli na internet takže krátce poslední info:

Osobní názor: I když podle první oficiání zprávy by letiště mělo být plně funkční až od 15.12., tak myslím, že všichni zde vyvinou takové úsilí, že přílety budou možné již pozítří večer a odlety max. do 3 dnů. Možná ještě dříve, v nějakém nouzovém režimu. V tuto chvíli záleží klid země v podstatě na jediné věci: JAK ZAREAGUJÍ ČERVENÍ ???


29.12. 2008 ...9:30... čas ČR ...Thajsko nepokoje

Situace se obrací a nepokoje začínají dělat červení. Podle očekávání. Doslova se vyměnily role a u parlamentu nyní demonstrují červení. Doufejte, že po vzoru žlutých nezablokují také letiště. Dnes měla vláda číst programové prohlášení, ale červení jí znemožnili přístup do parlamentu.

Thajsko Informace
Všechny informace
o Thajsku pohromadě


Thajsko Dovolená Poznávací zájezdy
na míru.Ind - Thajsko- home
Cestovatelský web se
zaměřením převážně
na Thajsko. Cestopisy
a fotky z celého světa.Cestopisy
Cestopisy
Fotky
Fotky
SEO
SEO
Forum
Forum